Adalar Modalar

Renklerden Moru

Güneş Terkol’un pankart atölyelerinde üretilen pankartlara bakarken, Perşembe Grubunun anneler günü pankartını hatırladım: Ayaklarımın Altında Cenneti Değil, Dünyayı İstiyorum. 1989 yılıydı. İstemiştik ki, kendi varoluşumuza uygun bir ses olsun, biz nasıl renk renksek pankartımız da öyle olsun. Bunu biz düşünmüştük, Güneş Terkol düşünmüş, yüz küsur yıl önce, Mary Lowndes de düşünmüş.

Mary Lowndes, 1908’de Londra’da yapılan efsanevi sufraget yürüyüşünün efsanevi olmasının sebeplerinden biri. Ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğinizin de önemli olduğunun, formların içerikleri biçimleyici gücünün farkına varmış (haliyle, ne de olsa mimari eğitimi almış bir kadın!). Ethel Smyth’in o nefis marşındaki pankartları yapmış: “Pankartlarımız dalgalanıyor ve umut uyanıyor.”

Kadınların yaratıcılıklarını konuşturdukları atölyeler yapmış, bakmış yetişemeyecek, bir de broşür yazmış: Pankartlar&Pankart Yapımı.

“Bir pankart, rüzgarda şişmelidir; meltemle dalgalanmalı, renkleri oynaşmalı. Gösterişli olmalı ama her şeyi de göstermemeli. Okumaya değil, peşinden gitmeye çağırmalı. Kararlılık için mor ve altın rengini, cesaret için kırmızıyı, umut için yeşili seçin. “

Belli ki Mary için sufraget pankartları, sözün kendisiymiş. Her bir işlenmiş motif, her bir el yapımı aplike, sufragetlerin cinsiyetten arınmış ve dişil olanı silen her şeye itirazıymış.

“El işinin çeşit çeşit rengi yeniden sahnede. Bu kez tarihte ilk defa kadınların kendi maceralarını aydınlatmak için.”


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s