Süt Kafası

Bunlar Güzel Kafalar I

18 Ekim 2019

46 günlük anneyim. Etrafımda hangi anne olmuş kadına bu dönemleriyle ilgili bir şeyler sorsam hiçbir şey hatırlamıyor. Çok muğlak tüm bilgiler. “Çok zor ama keyifli” diye özetleyebildikleri bir süreç olarak anlatıyorlar anneliğin bu en erken hallerini. Bu kadar yorgunluk ve uykusuzluktan olsa gerek. Ya da o kadar zor ki bu yaşanan, hafıza kaydetmek istemiyor. Hızlıca delete tuşuna basılıyor da olabilir. Sadece fiziksel zorluktan bahsetmiyorum. Onun adı zaten “bilinç kapatan uykusuzluk”. Duygusal olarak da müthiş büyük bir dönüşüm hali. Kaygıların, üzüntülerin, öfkelerin, sevinçlerin biri bin para (tersi miydi yoksa?).

Yazmaya, kaydetmeye değer bir dönem orası ayrı. Şaşkına çeviren, çökerten ama unutmak istemediğim de bir kafa bu. Süt kafasından bahsediyorum. Her yanım meme, her yanım süt ve kusmuk. Aklımda hep nitelik ve nicelik olarak süt. Başkalarını bilmem ama açık konuşalım benim kafam da pek çalışmıyor. Hülyalı bir hal… Bir tür distopyada yaşıyorum… 24 saat ortalama 3 saatte bir emzirdiğin, gece de devam ettiği için sürekli yarı uyur yarı uyanık bir tempo. Dolayısıyla ne zaman uyanıksın ne zaman uykuda hepsinin birbirine karıştığı bir hal… Yaşadığım şeyin ne kadarı gerçek ne kadarı hayal bilmiyorum. Ama kayıtlara geçsin istiyorum…

Bu yüzden küçük küçük de olsa karalamak istiyorum. Gözümü açık tutabildiğim zamanlarda tabii. O da epey az bir süreye tekabül ediyor gerçi. Bir de tabii emzirmiyor ya da Öykü’yü uyutmaya çalışmıyorsam. Kendimi sağarken yazabiliyorum ama, şu an deneyimliyorum. Oluyor. O yüzden bazen bir cümle, bazen bir paragraf bazen de bir fotoğraf olur belki. Göreceğiz. Öykü uyuyor. Benim de uykum geldi. Uyumam lazım ki süt olsun. Sevgiler…

  • Yazmak için elime kalem defter alıp hevesle yatağa uzandım. Uyandığımda saat gece 2 idi. Öykü ağlayarak uyandırdı. Kalem de defter de çok sonra çıktı yataktan. (8 Ekim 2019)
  • Liseden beri en yakın arkadaşlarımdan biri Şule. Benden tam 11 gün önce Zeyno’yu doğurdu. Birlikte lohusa olmak güzel şey. Yakın bir arkadaşla aynı zekâ düzeyinde buluşabilmek büyük ayrıcalık. Bu kadar çekilmez süt, kaka, gaz, bez muhabbeti normal bir insanla yapılmaz zira. Yazık insanlara. En son üniversite sınavına girerken bu kadar ortak kaygılarımız olmuştu. Gece emzirme nöbetlerinde yaptığımız gıybetler, herkesten ölümüne nefret edip bunu açıkça emojilerle orta yere kusabildiğimiz sohbetler… Ollley. Whatsapp grubunun ismi “lohusa team”. Şişmanız ama kafamız güzel… (18 Ekim 2019)
  • İncelelim diye korse aldık Şule’yle. Latex şekillendirici korseymiş. Tek başına içine girmek mümkün değil. En az iki kişi daha lazım. Bu giyme süreci zayıflatacak galiba. Ümidim o yönde. Günde 8 saat onu takıp gezecekmişiz. Bir kez taktım, kan dolaşımım durduğu için olacak başım dönmeye başladı bir süre sonra. Geri de veremiyorum. O zaman eski şeklime kavuşmayı yeterince istememiş olacağım. Eski şeklim top modelmiş gibi… I hate latex (18 Ekim 2019)
  • Bu kafaya azıcık akıl fikir girse yemin ediyorum süt kesilir. Kesin öyle. Sadece duygulardan ve birkaç cc de sütten oluşuyor şu an bu bünye. Bir lohusanın 3’te ikisi duygu, 3’te biri sütten oluşur (19 Ekim 2019)
  • Emzirme saatlerinde telefonumdan bir şeyler okuduğum oluyor. Yanlış anlamayın anladığım demiyorum, okuduğum oluyor. Sesli kitabı kim icat ettiyse allah razı olsun. O çok işe yarıyor. Ama gerçekten bir kitabı elime alıp okumaya başladığımda Öykü 51. günündeydi. Okuduğum en şahane şey değildi. Ama çook uzun zaman sonra içilen ilk sigara nasıl baş döndürür, aynen öyle tepki verdi vücudum.  Aaa resmen çarptı (23 Ekim 2019)
  • Bugün ilk defa yemek yapabilecek vaktim oldu. Aklıma yapacak yemek gelmedi. Geçmişte yapabildiğim yemek var mıydı onu da hatırlayamadım. Uyudum… (24 Ekim 2019)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s